Преди много време, в пределите на Османската империя, живеел българинът Хубан. Хубан бил войнук от род на войнуци и един ден донесъл в родния си град Севлиево стоманена ножица.
Как е попаднала тя у него? Дали я е купил от пътуващ търговец, или я е донесъл, когато е бил на военна служба? Никой не знае отговорите на тези въпроси, но историята на „Ножицата“ започнала оттам. А само какво я очаквало занапред…
С вековете „Ножицата“ придобила умението да изрязва пътеки във времето. Пътеки, които се извиват и заплитат, завързват и разделят, стигат чак до наши дни и ни приютяват в гънките на световната история. През годините тя се предавала от поколение на поколение, попаднала в ръцете на учители и духовници, служила на художници, общественици и революционери.
„Ножицата“ станала свидетел на славни времена и мигове на щастие, но и на предателства, раздори и позор. А най-накрая се озовала на бюрото на писателка, която решила да я вгради в основите на необикновен разказ.
Кратка информация за автора:
Юлия Спиридонова е родена в гр. София в семейството на художници. Завършила е Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет. Работи като сценарист и писател на свободна практика.
Инициатор и организатор е на ежеседмичната доброволческа инициатива „Кой обича приказки“, както и на инициативата за четящи тийнейджъри „Летящо прасе“ (към Столична библиотека). Тя е основател и организатор на ежегодната благотворителна инициатива „Където живеят деца, трябва да има детски книги“. Посланик е на инициативата „Забавното лятно четене“.
Книгите й са преведени на френски, немски, унгарски, румънски, македонски, чешки и фарси.
Награди и отличия:
- Втора награда на Юнеско и сп. „Пламък” в конкурс за разказ (1997),
- член на журито на Международния студентски фестивал в Мюнхен, Германия (1997),
- Националната награда „ДеИнтина” за детското предаване „Здравей” (БНТ) (2005),
- Трета награда на конкурс „Europe In A Fairytale”(2007),
- Първа награда на конкурс за детска книга ръкопис на Съюза на българските писатели (2007),
- Носител на националната награда „Константин Константинов”(2010),
- Лауреат на националната награда „П. Р. Славейков”(2010),
- Почетен плакет по случай Деня на народните будители от Министерството на образованието и науката за принос в българската култура (2010),
- Номинация за детската национална награда „Златната ябълка” – за благотворителна дейност (2012),
- Почетна грамота на „Аз, детето” за цялостен принос за щастливото детство на българските деца (2012),
- Носител на награда „Перото“ в категория „Детска литература” за книгата „Бъди ми приятел“ (2015),
- Награда „Бисерче вълшебно" за най-добра детска книга за „Бъди ми приятел" (2016),
- Най-четен детски писател в Столична библиотека и Писател на годината (2016).
- Няколко номинации за националната награда „Христо Г. Данов”
- Първият български писател, номиниран, при това многократно, за най-голямата световна награда за детска литература „Астрид Линдгрен“.
Издадени книги:
- Фентъзи трилогията за деца (10-12 години): „Страната на сънищата”: „Любими попътечо“ (2007), „Кралска кръв“ (2011), „Иглата на Лабакан“ (2013)
- Поредица романи за тийнейджъри (12-18 години): „Тина и половина“ (2009), „Графиня Батори“ (2010), „Макс“ (2012), „Кронос” (2016)
- Самостоятелен тийнейджърски роман (14-18 години): „Сянката на Щуреца“ (2022)
- Приказки за деца – трилогията „Бъди ми приятел“ (2015), „Каква магия крие се в снега” (2015), „Къде си, слънце“ (2017) и „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ съвременна приказка за деца (2018)
- Картинната книга "Ножицата" (2022)
Кратка информация за илюстратора:
Дамян Дамянов е роден на 5 април 1982 г. Работи в областта на книжния дизайн (с повече от 3000 реализирани корици), плакатът, илюстрацията, пощенската марка, калиграфията. Пише статии посветени на изкуството на плаката и графичния дизайн.
Дамян е автор на редица филателни издания в периода 2004-2014 г. Има редица публикации по проблемите на плаката и графичния дизайн в сп. Prographica. Има множество самостоятелни изложби, както и участия в One Design Week – Пловдив, на биеналето на хумора и сатирата – Габрово.
През 2017 г. Дамянов става носител на Национална награда „Константин Константинов“ в категория „Илюстратор“. През 2021 г. става носител на награда „Христо Г. Данов“ в категория „Художник или дизайн и оформление на книга“ за „Метаморфозата“ от Франц Кафка и „Приказки на пишещата машина“ от Джани Родари.
Още книги от автора: