Как да сърфираш спокойно и сигурно в интернет? Известни ли са ти правилата за безопасност? Знаеш ли, че има към кого да се обърнеш за помощ и подкрепа при проблеми в интернет?
Българската линия за онлайн безопасност, или накратко БЛОБ, е създадена да ти помага, когато нещо в интернет те притеснява или плаши и за да те учи как да бъдеш в безопасност в мрежата.
С линията можеш да се свържеш всеки работен ден от понеделник до петък между 10.00 и 16.00 часа. Ще можеш да разговаряш с консултант, който познава живота в интернет. Всеки от консултантите ще те изслуша, без да те критикува, ще се опита да те разбере и да ти помогне. Родителите ти също могат да се свържат с линията.
Обади се на телефон 124 123 (цената на един разговор, независимо колко време продължава, е 0,14/0,15 лв. в зависимост от мобилния ти оператор), пиши в Скайп на blobbg или изпрати писмо на имейл helpline@online.bg.
–
Правилата, които ми помагат в интернет:
- Знам, че в интернет не всеки е такъв, за какъвто се представя, затова внимателно подбирам с кого общувам и се съветвам с родителите си.
- Когато общувам с непознати в интернет, използвам прякор и аватар, а не своето име и снимка. Никога не казвам адреса, където живея, училището, в което уча, и телефонния си номер.
- Преди да кача снимка, питам мама или тати дали е подходяща.
- Паролите са лични, не ги давам на никого и ги сменям достатъчно често.
- Говоря с родителите си за всяка нова игра, която искам да инсталирам, за да разбера дали е безопасна.
- Когато някой ме притеснява или обижда в интернет, спирам да общувам с него, без да му отговарям. Споделям с мама и татко за това.
- Когато попадна в интернет на нещо, което ме плаши или притеснява, споделям с мама и татко. Знам, че можем да се свържем с Българската линия за онлайн безопасност.
- Разказвам и показвам на мама и татко нещата, които ми харесват в интернет. Толкова е хубаво, когато се забавляваме заедно!
–
Родителите често изпадат в заблуди относно интернет-сърфирането на децата. Кои са десетте най-разпространени мита за плашещия интернет? Научете тук: