Започва гласуването в Награда „Бисерче вълшебно“ 2019

За седма поредна година българските деца ще избират своите любими книги, издадени през 2018 г. и номинирани в Национална наградата “Бисерче вълшебно”.

Отличието се връчва от 2013 г. и е единствената българска награда за новопубликувани детски издания, чието жури са децата. Основна цел на инициативата е да насърчи четенето и да повиши функционалната грамотност на подрастващите.

Организатор на “Бисерче вълшебно” е фондация “Детски книги” с подкрепата на Министерство на образованието и науката.

Начало на детския вот ще бъде дадено в 15:00 часа на 6 февруари 2019 г. през сайта www.biserche.com и ще продължи до 23:59 часа на 15 април 2019 г. В настоящото издание на наградата могат да гласуват всички деца на възраст от 5 до 16 години. Те са поканени да избират измежду 110 заглавия, като най-много са книгите от български автори – 34. Номинациите са разпределени в четири възрастови категории за художествените произведения и една категория “Нещотърсачи” за нехудожествени книги.

Най-голям е броят на номинациите в категория „Изследователи“ (8-10г.) – 25, а по 19 са книгите в категорията за тийнейджъри „Майстори (14-16г.) и за нехудожествени заглавия „Нещотърсачи“. Най-малките читатели, „Откриватели“ (5-7г.), могат да избират между 23 книги, а уверените пътешественици в света на книгите, „Мечтатели“ (11-13г.) между 24.

Като допълнение към основните дейности в кампанията, фондация „Детски книги“ започна изграждането на мрежа от читателски клубове „Бисерче вълшебно“. Целта е децата, обхванати в клубовете по места, да придобият умения за оценка и подбор на качествени четива и да се превърнат в детско жури, което да прави предварителна селекция на книги за краткия списък на Награда „Бисерче вълшебно”.

„Идеята за читателските клубове бе посрещната с неочаквано голям интерес от деца, учители и библиотекари в цялата страна. До момента са създадени близо 65 клуба, които на ежемесечни срещи обсъждат избрани от тях номинирани заглавия. Целта е децата да придобият умения за извличане и анализиране на информация от различни източници и по различни теми от сферата на науката и изкуствата, като така развиват активно функционалната си грамотност.“, разказва Валентина Стоева, председател на Съвета на фондацията.

Създаването на мрежа от читателски клубове бе подкрепено от Обществения борд на ТЕЛЪС Интернешънъл в България.

Церемонията, на която ще се разберат победителите във всяка една от категориите, ще се проведе на 22 април 2019 г., а среща на читателските клубове организаторите подготвят през юни 2019 г. в Пловдив, в рамките на „Пловдив чете“.

Този сайт използва бисквитки, за да подобри работата си. Можете да ги изключите от настройките на браузъра си.