Авторите отговарят: Диана Петрова

Диана Петрова пише книги както за възрастни, така и за деца. Нейната книга „Двойната планета“, посветена на осиновените деца, се използва в работата с осиновени и осиновители. „Мъдри приказки“ и „Приказки за цялото семейство“ пък са в основата на занимания по приказкотерапия, защото книгите на Диана помагат на децата да се справят със своите проблеми и да открият себе си. Тя е и част от програмата за гимназисти „Писател назаем“. Ето какво научихме:

Аз съм Диана и обичам да фантазирам. Като бях малка, ми пишеха двойки на преразказите, защото не можех да запомня какво се е случило в творбите и си ги измислях наново. Двойките много ме огорчаваха, защото ме караха да мисля, че съм глупава. Но после разбрах, че на много хора им е трудно да измислят, а харесват фантазиите. Така открих какво мога да правя най-добре и станах писател.

Шоколад или сладолед? Шоколад, разбира се.

Любим цвят? Зелено.

Любим предмет в училище? Химикалът.

Ако можех да се срещна с герой от детските книги…, искам да се запозная с Черния красавец. Той е кон и много ми харесва как мисли.

Пиша за деца…, защото те често разбират неща, които възрастните вече не могат.

Идеите ми хрумват… в парка.

Кръщавам героите си… на съседите и колегите.

Най-често пиша за… незабележимите деца, но си мечтая да пиша за… хора, които изглеждат лоши, а не са.

Когато пиша книги за деца, най-трудно ми е… да мия тенджери. Често ги забравям в мивката.

В детската литература няма нищо по-хубаво от… горите. Там се случват най-интересните неща.

Писателите на детски книги… изглеждат малко смотани. Но това е защото са срамежливи.

Книгата „Приказки за цялото семейство“ (изд. Софтпрес) на Диана Петрова е номинирана в категория „Откриватели“ на Награда „Бисерче вълшебно“ 2018, затова й зададохме няколко въпроса за нея.

Участието на моя книга в награда, чието жури са децата, ме кара да се чувствам… горда, че съм заслужила такава чест.

При писането й най-голямо удоволствие ми достави… когато писах приказка за моята баба.

Избрах заглавието й… не го избрах аз. Много ми е трудно да измислям заглавия и моля за помощ редакторите си.

С нея искам да накарам малките читатели да… разберат, че няма забранени мисли и да узнаят, че не всичко може да се промени, но ако може, по-добре е да го направим сега.

Това, което смятам, че ще им е най-интересно в нея е… планетата на смартфоните или старицата с дългите нокти. Кой знае?

За да улесним децата при избора им на любими книги, искаме да им дадем насоки как възрастните правят своя избор.

Ако можехте да гласувате в „Бисерче вълшебно“, по какви критерии щяхте да изберете своите фаворити – художествена и нехудожествена литература?

Дали ме увлича? Ако спирам да чувам другите докато чета, значи е достатъчно интересна.

Дали я разбирам? Ако трябва да чета едно изречение два пъти, значи е трудна за разбиране и не е за мен.

Дали ме променя? Ако съм променила нещо в ежедневието си след прочита й, значи това е моята книга!

Този сайт използва бисквитки, за да подобри работата си. Можете да ги изключите от настройките на браузъра си.